DİYABETİK BESLENME

DİABETES MELLİTUS:

DİABETES: Akıp Boşalan(şifon)

MELLİTUS: Bal

Diyabetes mellitus; insülin sekresyonu, insülin etkisi veya bu faktörlerin her ikisinde de bir defekt olması sonucu  ortaya çıkan, hiperglisemiyle karakterize, ilerleyici ve komplikasyonlara yol açan metabolik bir hastalıktır.

Diyabet Sınıflaması (ADA)

 1. Tip 1 Diyabetes Mellitus
 2. İmmün Nedenli
 3. İdiyopatik
 4. Tip 2 Diyabetes Mellitus
 5. Periferik İnsülin Direnci Ön Planda
 6. İnsülin Sekresyonu Yetmezliği Ön Planda
 • Diğer Spesifik Tipler (LADA, MODY)
 • Gestasyonel Diyabet

TİP 1 DİYABET BELİRTİLERİ

 • Ağız kuruluğu
 • Çok su içme
 • Sık ve bol idrara çıkma
 • Sürekli açlık hissi
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Sık ve olağan olmayan enfeksiyonlar
 • Tekrarlayan mantar enfeksiyonları

TİP 2 DİYABET

 • En yaygın görülen diyabet formudur.
 • Tip 2 diyabet genellikle obezite ve fiziksel hareketsizliğe bağlı olarak görülmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 • Tip 1 DM’e benzemekle birlikte daha hafiftir.
 • Ağız kuruluğu
 • Çok su içme
 • Sık idrara çıkma/gece idrara çıkma
 • Sürekli açlık hissi
 • Kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Deride kuruma ve kaşıntı, yaraların geç iyileşmesi

PEKİ NASIL BESLENMELİYİM ?

Ekmek ve ekmek yerine geçen yiyecekleri tüketmelisiniz. Bu yarım poğaça veya 3–4 adet şekersiz ve kepekli bisküvi olabilir. Bu grup yiyeceklerin yanına yoğurt, peynir, süt veya ayran da tüketebilirsiniz. Yani ara öğününüzde ekmek ile peynir veya yoğurt yemeniz, kan şekeri kontrolü açısından yeterli olacaktır.

Rafine şekerleri hayatınızdan çıkarın. Rafine şekerler vücudunuza enerji vermektedir ve daha önemlisi kan şekerini çok hızlı yükseltmektedir. Bu istenmeyen durumun engellenmesi için sofrada kullandığınız şekeri, bal, reçel, pasta, kek, çikolata, meşrubatları hayatınızdan kesinlikle çıkarmalısınız.

Kompleks karbonhidratları tercih edin. Ekmek, pirinç, makarna, kuru fasulye, nohut, mercimek ve mısır gibi besinler kompleks karbonhidrat içerir. Bu besinleri tercih etmeniz, kan şekeri denetiminizi daha kolay yapmanızı sağlar.

Her gün aynı besinleri tercih etmeyin. Diyabet hastalığı olmayan bireylerde bile her gün aynı besinin tüketilmesi monotonluk yaratır. Eğer kan şekerinizi kontrol altına almak için her gün aynı besinleri tüketiyorsanız; bu sizi sıkmaktan ve diyetinizi sıkıcı hale getirmekten başka bir işe yaramaz emin olun. Diyetisyeninizin yardımı ile kendinize besin çeşitliliği sağlayabilir ve sıkılmadan da kan şekerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Alkole dikkat. Kan şekeri kontrolü sağlanan bireylerin ve sağlayamayan bireylerin durumları farklıdır. Bu sebepten dolayı alkol kullanımınızı kesinlikle doktorunuza sormalı ve önerilen miktarların üzerine kesinlikle çıkmamalısınız.

Şeker Hastalığının Vazgeçilmezlerinden: Tatlandırıcılar. Sakın başlığa aldanıp da ben kesinlikle tatlandırıcı kullanmalıyım diye düşünmeyin. Birçok diyabet hastasının şeker kullanma alışkanlığı vardır ve bu alışkanlılarından vazgeçirilmeleri gerçekten çok zordur. Bu hastalar için tatlandırıcı kullanılması önerilebilinir. Kullanılacak olan tatlandırıcının çeşidi ve miktarını ise bir diyetisyene danışmanız uygun olacaktır. Yani bu nasıl olsa bana zararlı değil, kan şekerimi yükseltmiyor diye düşünüp tatlandırıcıları dikkatsizce kullanmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Tatlandırıcılarda enerji değeri olan ve olmayan olarak ikiye ayrılmaktadır; Enerji değeri olan tatlandırıcılar.  Ksilitol, mannitol, sorbitol ve fruktozdur. Enerji değeri olmayan tatlandırıcılar. Aspartam, sakarin, asesülfam-k ve siklamattır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanılacak olan tatlandırıcı çeşidi kesinlikle çok önemlidir. Gebe ve emzikli kadınların sakarin kullanması, fenilketonürili bireylerin ise aspartam kullanması bu bireyler için çok olumsuz sonuçlara yol açacağı için kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Ara öğünlerde meyve ve sebze tüketmenizde mümkün; fakat unutulmaması gereken önemli bir nokta, bu besinlerin sadece tek başlarına değil yanlarında yarım bardak süt veya yarım kâse yoğurt ile birlikte tüketilmesidir. Ara öğünlerin bireyler tarafından unutuldukları veya çok ciddiye alınmadıkları durumlar söz konusu olabilmektedir. Dışarıya çıksanız bile ara öğün için yanınıza yiyebileceğiniz besinleri her zaman bulundurmaya özen gösterin.

Hayvansal yağ tüketiminizi azaltın. Gün içerisinde tükettiğiniz yağ miktarını, özellikle hayvansal kaynaklı yağ miktarını azaltmalısınız. Hayvansal yağlar kandaki kolesterol seviyenizi arttırmakta ve kan damarlarınızı tıkayabilmektedir. Kalp hastalığı riskini azaltmak için sıvı yağ tercih etmelisiniz. Bu yağlar arasından ise; zeytinyağı veya fındık yağının mısırözü, ayçiçeği veya soya yağı ile karıştırılması sağlığınız açısından çok daha olumludur.

Besinlerinizi az tuzlu olarak tüketin. Diyabetli bireylerde tuz tüketiminin özellikle azaltılması gerekmektedir; çünkü diyabetli olan bireylerin tansiyon hastası olma riskleri çok daha yüksektir. Yemeklerinizde az tuz kullanarak, sofraya tuzluk koymayarak, konserve, turşu, salamura besinlerin tüketimini mümkün olduğunca azaltarak tuz tüketiminizi sınırlamayı başarabilirsiniz.

Posa alımını arttırın. Posalı besinlerin diyabet hastalarının vazgeçilmezi olmalıdır. Posa mide boşalmasını geciktirerek kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller. Ayrıca suda eriyen posa (kurubaklagil, sebze, meyve ve yulaf kepeği) alımı da kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

Hastalıkları genel olarak incelediğimizde birçok hastalık arasında ilişki olduğu gözden kaçmamaktadır. Yüksek kiloya sahip bir bireyin kalp hastası olma riski ve diyabet hastası olma riski yüksektir. Bu hastalıklara yakalanmada genetik faktörlerde rol almasına rağmen, en önemli risk etmeni sizin aldığınız besinlerdir. Sağlıksız beslenen bir beden bu hastalıklara bir anda değil zaman geçtikçe yakalanmaktadır bu sebepten dolayı da yaşlı olan bireylerin hastalığa yakalanma riskleri çok daha fazladır. Yaşadığınız çevresel koşullar, sigara ve alkol alışkanlıklarınız, stres, sosyal yaşam gibi durumlarda sizin bu hastalıklara yakalanmanızda risk etmenleridir.

Antidiyabetik ürünler diyabet hastaları için kullanılabilinir; fakat antidiyabetik ürünlerin yeterli beslenmenize herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Sizde evinizde kullandığınız tatlandırıcı çeşidine göre muhallebi, komp

Leave a reply